Thermowood Hakkında Merak Edilenler

Thermowood Hakkında Merak Edilenler

Thermowood Nedir?

Thermowood; ahşabın dış ortamda yaşadığı olumsuz özellikleri (çürüme, böceklenme, dönme, bükülme vb.) minimize etmek veya ortadan kaldırmak için 320°C fırın sıcaklığında yapılan termal modifikasyon işlemidir.

Bu işlem sırasında ahşabın kendi iç ısısı, 180°-220°C sıcaklıklara çıkmaktadır. Bu sıcaklık ahşabın yanma sıcaklığının çok üzerinde olmasına rağmen, tamamen oksijensiz kapalı bir ortam olduğu için ahşap yanmaz. Thermowood işlemi, ahşabın başlangıç rutubeti, kalınlığı, ahşabın cinsi vb. birçok faktöre göre değişmektedir. Bu işlemden sonra ahşabın bahsedilen birçok olumsuz özelliği ortadan kalkmakta ve her türlü hava şartları için dayanıklı hale gelmektedir.

Nerede Üretiyoruz?

Bolu / Gerede Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikalarımız 11.100 m2 kapalı alan olmak üzere toplam 28.000 m2 üzerine kuruludur.
Thermowood ve ağaç işleme fabrikası olmak üzere iki fabrika ve depo alanlarından oluşmaktadır. Ayrıca dört adet kurutma fırınımız da bu alan içerisinde yer almaktadır. Yıllık 20.000 m³’lük Thermowood üretim kapasitesine sahibiz.

Prensipte her ağaç türüne termal modifikasyon işlemi yapılabilmektedir. Bunlardan bazıları; ‘‘Çam, Ladin, Dişbudak, Manolya, Meşe, Kayın ve İroko’’dur. Fakat her ağaçtan en yüksek verim elde edilemeyebilir.

Bunun için renk, doku, fiyat ve müşteri beğenisi göz önünde bulundurularak en uygun malzemelere Thermowood işlemi gerçekleştiriyoruz.

Üretimimizin %95’lik kısmını Thermowood Çam, Thermowood Dişbudak, Thermowood Manolya, Thermowood Ayous ve Thermowood İroko oluşturmaktadır.